Na górę strony

Bystre (Bieszczady) – Informator praktyczny

Plan ośrodka "Cicha Dolina"Główne informacje
● Miejscem spotkania jest Ośrodek Wypoczynkowy "Leśna Polana" w Bystrem koło Baligrodu.
● Dojazd wg. Google - mapa - Współrzędne geograficzne miejsca: 49°19'05"N, 22°15'39"E.
● Każdy domek posiada swój numer. Należy kwaterować się domku wskazanym w wiadomości SMS.
● Przy każdym domku sa minimum 2 miejsca parkingowe. Jeśli miejsca jest mało nalezy parkować na parkingu na przeciwko domku numer 1.
● Basen znajduje się poza ośrodkiem i znajduje się w ośrodku Wisan. Przy basenie skromny bar (piwo, frytki, hamburgery).
● Droga prowadząca pomiędzy domkami jest jednokierunkowa. Należy kierować się zawsze drogą wg. numeracji domków.
● Klucze do domku będą znajdować się w drzwiach. Jeśli nie w domku numer 6. Osoby indywidualne proszone są o nie zabieranie ze sobą kluczy. Należy to ustalić z pozostałymi lokatorami. Tak samo na końcu pobytu, klucze zostawiamy w drzwiach.
● Istnieje dodatkowa opłata za uczestnictwo w wyjeździe psa. Wynosi ona 10 zł./dobę. (wprowadzone przez właściciela od 1 sierpnia 2020).

Prosimy o zapoznanie się poniższymi wskazówkami/regulaminem
● Na terenie ośrodka po zamknięciu bramy mogą przebywać wyłącznie zgłoszone osoby. Odwiedziny zewnętrzne możliwe tylko w dzień.
● Nie ma programu pobytu. Wszystkie wycieczki we własnym zakresie w dowolnym dla siebie czasie.
● Zwierzęta nie mogą poruszać się same po ośrodku bez właściciela. Ze zwierzętami nie wolno przebywać na terenie miejsca obserwacyjnego i astrofotograficznego. Oczywiście nie muszę przypominać, że sprzątamy za swoim pupilem.
● Nie urządzaj sztucznej pobudki uczestnikom wyjazdu. Pamiętaj, że niektórzy chodzą bardzo późno spać lub wręcz nad ranem.
● Nie wysiadamy pod nie swoim domkiem bez powodu.
● Każdy domek ma własny grill. Jego używanie to indywidualna decyzja mieszkańców domków. Prosimy przygaszać grila jeśli są prowadzone obserwacje po zachodzie Słońca. Popiół z grila wyrzucamy do specjalnego wiadra, znajdującego się na tarasie w każdym domku. Do rozpalenia grila potrzebny jest węgiel drzewny lub brykiet, którego ośrodek nie zapewnia.
● Śmieci wyrzucamy do pojemnika zbiorczego, który znajduje się obok tzw "grzybka" za boiskiem.
● Palenie w kominku na ogół wyklucza się wzajemnie z dobrą pogodą. Ostrożnie, jeśli są prowadzone obserwacje. Tak samo jak w przypadku grila, po zachodzie Słońca nie powinniśmy już dokładać.
● W domkach i na balkonie nie wolno palić papierosów, również w wersji elektronicznej. Palimy na zewnątrz, wyłącznie przy swoim domku. Nie palimy również przy sprzęcie astronomicznym.
● Prosimy zgłaszać ogółowi wyjazdy do sklepów. Zawsze można komuś w tym pomóc i coś komuś kupić. Ta sama sytuacja dotyczy wyjazdów na wycieczki czy na obiady.
● Na terenie ośrodka obowiązuje cisza nocna. Ze względu na charakter imprezy zostanie ona przesunięta do godz. od 0:00 do 8:00. Szanujmy się nawzajem.
● Jeśli jesteś bez samochodu, ustalaj w własnym zakresie możliwość zabrania się z kimś na ewentualny wyjazdy na obiad czy wycieczki.
● Wejście na sąsiadujący z ośrodkiem basen, załatwiamy w własnym zakresie w ośrodku Wisan. Płatne ok. 15 zł./doba (cena z roku 2020 i można negocjować przy większej ilości osób).
● Kuchnia pod względem sprzętowym w domkach jest zaopatrzona dość dobrze, nie jesteśmy w stanie określić czy czegoś będzie brakować. Zawsze można coś pożyczyć z domku obok. Warto zabrać ze sobą przynajmniej patelnię. Z tym zawsze było najgorzej. Woda jest twarda i proponujemy zabierać własne filtry do wody i nawet czajniki elektryczne. Kuchenka gazowa, która jest w kuchni jest zasilana z butli. Gdy zabraknie gazu, należy to zgłosić do właściciela. Przyjedzie i wymieni sam.
● Droga prowadząca do domków jest dość wąska. Zalecamy ruch samochodu od lewej strony wzdłuż domków 1,2,3 itd…. Wyjazd oczywiście kontynuując ten ruch. Nie dotyczy domku numer 10 i 11, do którego podjazd jest nieco inny.
● Warto zabrać ze sobą rowery, można bez problemu latać dronami.
● Brak papieru toaletowego czy worków na śmieci, awarie, zgłaszamy u właścicieli ośrodka. Właściciel na ogół przebywa na terenie ośrodka rano w pomieszczeniu gospodarczym.
● Domek w dniu wyjazdu zostawiamy w miarę uprzątnięty. Przede wszystkim naczynia powinny być zmyte, kuchnia posprzątana, a lodówka opróżniona.

Sprzęt astronomiczny i astrofotograficzny
● Odległość między montażami powinna wynosić minimum 5 metrów! W szczególności dotyczy to miejsc astrofotograficznych.
● Sprzęt do obserwacji wizualnych można również rozstawiać na polance znajdującej się pomiędzy domkami.
● Można zaznaczać na miejscu swoje miejsce, poprzez oznakowanie.
● Po po zachodzie Słońca gasimy zbędne światła. W szczególności te, skierowane na miejsce astrofotograficzne lub obserwacyjne. Nie oświetlamy miejsca obserwacji, nie świecimy białą latarką.
● Kategorycznie zabrania się używania wskaźników laserowych (zielonych, niebieskich). Zasada ta obowiązuje, jeśli nawet tylko jedna osoba wykonuje zdjęcia nieba.
● Po po zachodzie Słońca na terenie ośrodka samochodami poruszamy się na światłach postojowych.
● W miejscu przeznaczonym do astrofotografii nie przebywamy z dziećmi, również w dzień. Dla dzieci przeznaczony jest specjalny plac zabaw. Wieczorami zapraszamy na miejsce do obserwacji wizualnych.
● Miejsce obserwacyjne będzie oddzielone od miejsca astrofotograficznego. Na miejsce astrofotograficzne nie wchodzimy, jeśli nie mamy tam swojego sprzętu.
● Nie rozłączamy jakichkolwiek kabli plątających się z domków do miejsc astrofotograficznych.
● Na terenie ośrodka jest wyjątkowo słaby zasięg komórkowy. Nie ma też ogólnodostępnej sieci Wi-Fi. Proszę się na to przygotować. Proponuje zabrać ze sobą routery GSM z antenami zewnętrznymi. Dobrze działa Play, gorzej T-Mobile i Orange. Najgorzej działa Plus GSM.
● Nie używamy sprzętu sportowego w pobliżu postawionych teleskopów.

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w pobliżu

● Zapora Wodna w Solinie - - 30 km - To największa betonowa zapora w Polsce o wysokości 82 m i długości 664 m. To bardzo imponujący obiekt, który słynie ze spektakularnej panoramy i widoku na jezioro Solińskie.● Wycieczki górskie w Połoniny - temat wykracza poza ten skromny informator. Polecamy zapoznanie się ze stroną https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/bieszczady-atrakcje-ciekawostki-i-miejsca-ktore-musisz-zobaczyc● Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe - - 30 km - Posiadają dwie stacje odjazdowe: 1. Uherce Mineralne Stacja Główna - dawna stacja PKP znajdująca się przy drodze nr 84. W stacji znajduje się sklepik z pamiątkami. 2. Ustrzyki Dolne - odjazdy z dawnej stacji PKP znajdującej się przy dworcu PKS (tylko sezon letni) - http://drezynyrowerowe.pl/pl● Bieszczadzka Kolejka Leśna - - 18 km - Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę do m. Majdan, gdzie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej i wybrać się na przejażdżkę jedną z proponowanych tras przejazdu.
Wiele osób kupujących bilety zaskoczy klimatyczny, zabytkowy już budynek stacji kolejowej, małe, przesympatyczne wagoniki, a przede wszystkim przejazd lasem poprzez miejsca wyglądające jakby znajdowały się na końcu świata, gdzie jedynym znakiem bliskości cywilizacji są tory, po których porusza się kolejka - http://kolejka.bieszczady.pl● Kamieniołom "Drobny" Huczwice - - 1,5 km - Ciągle eksploatowany. Wstęp zabroniony, ale warto to zobaczyć poza godzinami pracy kamieniołomu.
Trochę dalej znajduje się kolejny kamieniołom "Gruby" a jeszcze dalej Chatka Studencka "Huczwice" z niewielkim kamieniołomem.● Ruiny Zamku Sobień w Manasterzecu - - 30 km - Zamek Sobień leżący na trasie w Bieszczady warto odwiedzić nie tylko dla samych zrujnowanych murów, ale dla dalekiej panoramy na dolinę Sanu i (przy dobrej pogodzie) Bieszczad.Sklepy
● Delikatesy Centrum w Baligrodzie - - 4 km - https://www.delikatesy.pl - podstawowy nasz sklep. Możliwość płatności kartą.
● Tesco w Lesku - - 23 km - https://tesco.pl
● Biedronka w Lesku - - 24 km - http://www.biedronka.pl

Po drodze zatrzymujemy się tradycyjnie na obiedzie w Sanoku w barze Petro-San (ul. Lipińskiego 248). Bar nie jest już tak smaczny i taki jak kiedyś, ale coś jeszcze tam zostało. Znajduje się przy stracji BP na trasie wyjazdowej na Lesko w tym miejscu:

Restrauracje i bary (polecane - sprawdzone)
● Dom nad Rozlewiskiem w Wołkowyji - - 17 km - https://www.facebook.com/domnadrozlewiskiemwolkowyja - pizza, placek po bieszczadzku.
● Chata Wędrowca w Wetlinie - - 32 km - https://chatawedrowca.pl - dobre regionalne jedzenie, najwieksze w Polsce naleśniki.
● Siekierezada w Cisnej - - 16 km - http://www.siekierezada.pl/pod/str.gl.html - najbardziej znana knajpa w Bieszczadach.
● Karczma Brzeziniak w Przysłupie - - 24 km - http://www.brzeziniak.pl/karczma.html - wyjątkowo dobra zupa borowikowa wg. przepisu regionalnego z 1650 roku.
● Smażalnia Dom Pstrąga w Przysłupie - - 24 km - http://dompstraga.pl - rybkę możesz sam złowić, a gospodarze Ci ją usmażą.
● Bar "Pod Sobieniem" w Manasterzecu - - 30 km - obok ruin Zamku Sobień - niby budka, a jakie dobre pierogi.
● "Słodki Domek" Kawiarnia Cukiernia w Lesku - - 24 km https://www.facebook.com/pages/Lesko-Slodki-Domek/818758344801628 - wyjątkowo dobre lody i desery.
● Karczma Pod Batem w Polańczyku - - 27 km - https://www.facebook.com/pages/Karczma-Pod-Batem/197644920359250 - smaczne, domowe jedzenie.
● Zapiekanki Bar w Solnie - - 31 km (za zaporą) - zapiekanki prosto z pieca.

Pogoda
● Meteogram wg. Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, model UM, siatka: 4km., długość prognozy 60/72h.● Meteoblue - https://www.meteoblue.com/en/weather/outdoorsports/seeing/49.317N22.262E486_Europe%2FWarsaw
● Yr.no - https://www.yr.no/sted/Polen/Subkarpatia/Bystre~774709/langtidsvarsel.html
● Sat24 - zdjęcie satelitarne - https://en.sat24.com/en/pl/visual